Obsah
Nové Sady
Počet obyvateľov (k 31.12.2022): 1305
Výmera územia: 17,47 km2
Katastrálne územie: Nové Sady, Sila
Prvá písomná zmienka: 1156
Základná charakteristika
Nové Sady ležia na západnom Slovensku, presnejšie v severozápadnej časti Nitrianskeho kraja. Obec sa rozkladá po obidvoch stranách potoka Radošinka, na jeho strednom toku, medzi krajským mestom Nitra, Hlohovcom, Piešťanmi a Topoľčanmi. Na severozápade sa črtajú obrysy Považského Inovca, juhovýchodne je na dohľad pohorie Tribeč so Zoborom. Územie obce Nové Sady má rozlohu 1 748 ha.
K Novým Sadom sú administratívne pričlenené osady Kotrbál, Ceroviny obec Sila. Osobitý kolorit vidieckej krajiny so zachovanou pôvodnou architektúrou nachádzame v osadách Ceroviny a Kotrbál. V súčasnosti v obci prosperuje poľnohospodárske družstvo.
Prvé písomne správy o škole v Nových Sadoch sú z roku 1614 s prvým známym učiteľom Ondrejom Nicolaiom.
História obce
Do 13. storočia patrila obec šľachtickému rodu Kürthovcov, podľa ktorých dostala pomenovanie staršia osada - Kürth (Kurt). Pod týmto názvom sa spomína v prvej písomnej zmienke z roku 1156.
Na prelome 13. a 14. storočia do vývinu vlastníckych práv v tejto oblasti výrazným spôsobom zasiahol Matúš Čák Trenčiansky. V roku 1343 je obec pomenovaná Assakurt podľa šľachtického rodu Assovcov, ktorým patrili majetky v obci až do 16. storočia. O 17 rokov neskôr sa osada Kürth (Kurt) rozdelila na Kiss- Kürth (Kyskurth) a Nagy- Kürth (Nagkurth) - Malý Kurt a Veľký Kurt.
V roku 1533 sa spomína ako vlastník obce Lazár Assa. Rod Assa vymrel po meči Ladislavom Assom v roku 1541. Majetky prepadli v prospech kráľa Ferdinanda I. Habsburského, ktorý ju daroval za podporu v boji o trón v tom istom roku zemepánovi Jozefovi Ghýczymu a jeho svokrovi Matejovi Henczovi. Ten o dva roky odstúpil svoju časť obce svojmu zaťovi a dcére Žofii Henczovej-Ghýczyovej. V obci sa tak začalo tristoročné pôsobenie rodiny Ghýczy. Jozef Ghýczy dostal v roku 1550 od cisára Ferdinanda I., ako odmenu za svoju vernosť, povolenie postaviť si opevnený kaštieľ. V 17. storočí dal Andrej Ghýczy tento chátrajúci kaštieľ prestavať na zemepanskú kúriu v renesančnom slohu.
V 17. - 19. storočí patrili majetky v obci i Bercényiovcom. V druhej polovici 19. storočia postupne postavenie Ghýczyovcov v obci slablo. V roku 1858 stratil licitáciou majetok posledný mužský potomok Jozef Ghýczy.
V 19. storočí obec postihli tri vlny cholerovej epidémie a vyžiadali si 48 obetí. Koniec 19. a začiatok 20. storočia sa niesol v znamení maďarizácie. Aj v dedinách Ašakerť a Sila pocítili obyvatelia vlnu maďarizácie.
Prvá písomná zmienka o Sile je z roku 1292. V 16. Storočí bola počas tureckých nájazdov spustošená. Z roku 1694 sa zachoval zápis, spomínajúci Silu pod názvom Szill. Prekvitajúce poľnohospodárstvo a vinohradníctvo dokazujú i symboly - čerieslo, lemeš a vinohradnícky nôž, umiestené v erbe obce z roku 1709.
Caroviny boli na konci 19. a na začiatku 20. storočia majerom s košiarom pre ovce a mladý dobytok. Ten spolu s pôdou patril Jozefovi Fodorovi, riaditeľovi banky vo Fraštáku (Hlohovec).
Zaujímavosti a pamiatky
Renesančný kaštieľ rodiny Ghýczy
Nachádza sa v centre obce v areáli základnej školy. Ešte v prvej polovici 20. storočia bol najväčšou budovou, okolo ktorej sa sústreďoval život obce. Dnes je architektonickou kultúrnou pamiatkou s regionálnym významom. Svojou dispozíciou s netradičným umiestením nárožných bášt obohacuje typológiu renesančných kaštieľov.
Rímskokatolícky kostol sv. Štefana Kráľa – Stavba z roku 1909 je situovaná na kopci v časti Funcín na ľavej strane cesty do Sily. Klasicistická a neorománska stavba zaujme na prvý pohľad svojim netradičným stvárnením.
Tolerančný evanjelický a. v. kostol - Kostol bol postavený po vydaní tolerančného patentu Jozefom II. počas pôsobenia farára Pavla Korbélyiho s pomocou patrónov Jána a Ľudovíta Ghýczyho.
Socha slobody
Umiestená je pri zdravotnom stredisku na rázcestí ciest do Sily a na Kotrbál. Postavená bola v roku 1928 pri príležitosti desiateho výročia vzniku I. Československej republiky. Na pamätníku je umiestená tabuľa s nápisom: Spomínaj poroby a váž si slobody 1918 - 1928.
Pomník padlým v prvej svetovej vojne
Slávnostne bol odhalený v zriadenom parku na rázcestí ciest na Kotrbál a k evanjelickému a. v. kostolu 6. mája 1937. Na frontoch 1. svetovej vojny v rokoch 1914 – 1918 položilo svoje životy 21 občanov. Ich mená sú vyryté na pamätnej tabuli s nápisom: „Slzy a žiaľ pominú, vďaka a spomienka na Vás trvaj večne!“Pomník dopĺňajú i verše Martina Rázusa: Vám pokoj, vám žiť sloboda. Vám spomienka, čo rany hojí. Nám novú nádej v novom boji na slávu nášho národa.
Socha Ježiša Krista
je postavená na kopci pred katolíckym cintorínom. Bola odhalená pri príležitosti kresťanského jubilea - milénia.
Adresa:
Obecný úrad Nové Sady
Nové Sady 177
951 24
Kontakt:
Tel: 037/ 789 41 65
e-mail: obecnyurad@novesady.sk
web: www.novesady.sk
Starosta obce:
Patrik Matušík
Tel: 0910 925 873
e-mail: obecnyurad@novesady.sk